Darmowa dostawa od 300,00 zł
Zadzwoń i zamów: 44 711 15 10
Idosell security badge

Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka? O czym powinieneś pamiętać?

2021-03-30
Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka? O czym powinieneś pamiętać?

Gdy na świecie pojawia się dziecko, to najwyższa pora dokonać kilku zakupów. Jednym z najważniejszych jest fotelik samochodowy. To przecież od niego w ogromnej mierze zależy zdrowie maluszka. Nie chodzi nawet o wypadek samochodowy, lecz po prostu o bezpieczną i komfortową jazdę dla dziecka. Jak dobrać fotelik samochodowy? Na co zwrócić uwagę? Już wyjaśniamy!

Jaki fotelik samochodowy kupić?

Fotelik samochodowy dla dziecka powinien być jednym z priorytetowych zakupów jeszcze przed narodzinami maluszka. To bardzo ważna uwaga, ponieważ wielu rodziców odkłada zakup na później… a przecież pierwszą podróż noworodek odbywa już w drodze ze szpitala do domu! Przecież nie przewieziesz go na rękach, na siedzeniu pasażera, prawda? Ponadto fotelik samochodowy jest niezbędny aż do momentu, gdy dziecko uzyska 150 cm wzrostu. Do tego czasu takie zabezpieczenie jest absolutnie niezbędne. Po pierwsze: dlatego, że takie są przepisy. Po drugie i dużo ważniejsze: ponieważ wysokiej klasy fotelik samochodowy to gwarancja bezpieczeństwa dziecka w trakcie podróży.

Jaki fotelik samochodowy kupić? Przede wszystkim musi to być fotelik. Nie próbuj zastąpić go podstawkami, czy adapterami do pasów. Takie rozwiązania dobrze wypadają tylko w reklamach i zapewnieniach producentów. W rzeczywistości w ogóle nie chronią dziecka, a do tego są po prostu niewygodne. A chodzi tu przecież o to, aby maluch czuł się komfortowo – wtedy jest spokojny w trakcie jazdy. Im maluch spokojniejszy, tym łatwiej i mniej stresujące jest prowadzenie auta. Pamiętaj o tym!

Jak dobrać fotelik samochodowy do potrzeb malucha?

Zasadniczo wyróżnia się trzy grupy fotelików dziecięcych:

Grupa 0 – fotelik dla niemowlaka, tzw. nosidełko. Możesz w nim nosić maluszka, w razie potrzeby montując całość w samochodzie. Pamiętaj, że taki fotelik zawsze jest mocowany tyłem do kierunku jazdy.

Grupa I – to foteliki dla dzieci w wieku ok. 3-4 lat. To także pierwszy fotelik, w którym dziecko siedzi, jednocześnie mając własne pasy bezpieczeństwa. Tutaj występują wersje montowane zarówno tyłem, jak i przodem do kierunku jazdy. Grupa I przeznaczona jest dla dzieci o wadze 9-18 kg.

Grupa II – to pierwszy fotelik, w którym dziecko korzysta z pasów samochodowych (zupełnie jak dorosły!). Tutaj dziecko siedzi już przodem do kierunku jazdy, przyzwyczajając się do tego środka lokomocji. Warto zaznaczyć, że wyróżnia się grupę II (15-26 kg), ale także grupę III (22-36 kg).

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Okej, wiesz już całkiem sporo na temat fotelików dziecięcych i tego, w jaki sposób dzieli się je na „grupy”. Teraz pora opowiedzieć nieco o tym, na co należy zwrócić uwagę, wybierając fotelik samochodowy. Przede wszystkim zawsze sprawdzaj, jak duży jest zakres regulacji siedziska. Wbrew pozorom to bardzo ważne, ponieważ nie chodzi tu tylko o bezpieczeństwo, ale także o wygodę i komfort malucha w trakcie jazdy. Kolejnym istotnym elementem jest regulacja pasów oraz innych elementów – dziecko przecież rośnie, jak na drożdżach, więc jeśli nie chcesz kupować kolejnego fotelika, to zadbaj o model z możliwością regulacji jak największej liczby elementów.

Jak dobrać fotelik samochodowy, aby zapewnić komfort jazdy? Ważny jest także materiał wykonania. Sprawdź, czy fotelik posiada pokrowce, które można zdjąć (aby je wyprać) oraz czy materiał nie będzie sprawiał, że maluszek będzie się szybko pocił. Co ze sposobem montażu? Tych jest kilka – jedne mniej, inne bardziej skuteczne. Jednym z najczęściej polecanych jest tzw. system ISOFIX. Możesz sprawdzić, czy interesujący Cię fotelik samochodowy taki posiada. Do tego warto upewnić się, że model spełnia wymogi normy ECE 44/03 (lub 44/04). Jaki fotelik samochodowy kupić? Najlepiej model od sprawdzonego i zaufanego producenta, który spełnia wszystkie wymogi. Pamiętaj: ze zdrowiem nie warto eksperymentować. Zwłaszcza zdrowiem najmłodszych.

Polecane

Fotelik samochodowy Iturn duoFIX Sky Foppapedretti - niebieski

Fotelik samochodowy Iturn duoFIX Sky Foppapedretti - niebieski

891,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 882,00 zł/1szt.Cena regularna 900,00 zł brutto/1szt.

792,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 784,00 zł/1szt.Cena regularna 800,00 zł brutto/1szt.
Fotelik samochodowy Onboard optical Foppapedretti - czarny

Fotelik samochodowy Onboard optical Foppapedretti - czarny

445,50 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 441,00 zł/1szt.Cena regularna 450,00 zł brutto/1szt.
Fotelik Samochodowy RE-KLINO FIX Grey - Foppapedretti

Fotelik Samochodowy RE-KLINO FIX Grey - Foppapedretti

554,40 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 548,80 zł/1szt.Cena regularna 560,00 zł brutto/1szt.
Fotelik samochodowy Babyroad Grey Foppapedretti - szary

Fotelik samochodowy Babyroad Grey Foppapedretti - szary

287,10 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 284,20 zł/1szt.Cena regularna 290,00 zł brutto/1szt.
Fotelik samochodowy Onboard grey Foppapedretti - szary

Fotelik samochodowy Onboard grey Foppapedretti - szary

485,10 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 480,20 zł/1szt.Cena regularna 490,00 zł brutto/1szt.
Fotelik samochodowy Time duoFIX black Foppapedretti - czarny

Fotelik samochodowy Time duoFIX black Foppapedretti - czarny

356,40 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 352,80 zł/1szt.Cena regularna 360,00 zł brutto/1szt.
Fotelik samochodowy Iturn duoFix Carbon Foppapedretti - czarny

Fotelik samochodowy Iturn duoFix Carbon Foppapedretti - czarny

990,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 980,00 zł/1szt.Cena regularna 1 000,00 zł brutto/1szt.
pixel