Jak suszyć pranie? Nie popełniaj tych błędów!
Suszenie prania zimą – o czym musisz pamiętać?
Oczywiście pierwsza myśl, która przychodzi nam do głowy, gdy chcemy rozwiesić pranie to… wystawienie go na zewnątrz. Idealna, wiosenna aura z lekkim wietrzykiem nie trwa jednak w naszym kraju wiecznie (wręcz przeciwnie – zaledwie przez 2-3 miesiące w roku). Czy można suszyć pranie na zewnątrz zimą? Cóż, największym problemem może być padający śnieg i minusowe temperatury. W takiej sytuacji pranie może zamarznąć i w skrajnej sytuacji nawet się zniszczyć, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z delikatnymi tkaninami. Jest jednak jeszcze jedna przeszkoda i jest nią… zanieczyszczone powietrze.
Tragiczna jakość powietrza w niektórych częściach naszego kraju jest absolutnym utrapieniem. Na szczęście świadomość społeczna w temacie jakości powietrza z roku na rok się zwiększa, jednak wciąż warto śledzić oficjalne pomiary. Pamiętaj, że smog to nic innego, jak mieszanka pyłów zawieszonych i lotnych substancji chemicznych – często mających bardzo negatywny (w skrajnych wypadkach śmiertelny) wpływ na nasze zdrowie. W porze grzewczej ilość szkodliwych związków w powietrzu się zwiększa i to właśnie wtedy warto zastanowić się nad wywieszaniem prania. Dlaczego? Ponieważ na tkaninach mogą osiadać szkodliwe związki. Oczywiście nie należy wpadać w panikę, przecież nie każde miejsce jest aż tak zanieczyszczone. Jednak warto mieć to na uwadze, gdy powietrze tak gęstnieje od zanieczyszczeń, że można je kroić nożem.
Czy suszenie prania w domu jest zdrowe?
Wiele osób, szczególnie posiadaczy mieszkań o nieco mniejszym metrażu, zadaje sobie pytanie: czy suszenie prania w domu jest zdrowe? Cóż, wokół tej kwestii narosło wiele mitów. Najważniejszą kwestią jest oczywiście odpowiednie wietrzenie pomieszczenia. Rozwieszenie mokrego prania może bowiem przełożyć się na bardzo duży wzrost wilgotności w pomieszczeniu (nawet o jedną trzecią), tworząc warunki sprzyjające rozwojowi pleśni i roztoczy. To szczególnie groźne w przypadku osób chorujących na astmę, czy mających problemy z oddychaniem.
Do tego pamiętaj o kilku ważnych rzeczach:
-
przed rozwieszeniem prania upewnij się, że jest dobrze odwirowane lub wyciśnięte – nie tylko szybciej wyschnie, ale też w domu nie będzie tyle wilgoci
-
nie rozkładaj świeżego prania (prosto z pralki) na grzejniku – mniej wilgoci wniknie w ściany
-
koszule susz na wieszakach – nie rozciągną się, pozostając dłużej „jak nowe”
-
z kolei swetry susz układając je poziomo – przez to, że są bardzo ciężkie, mogą się bardzo łatwo rozciągnąć, gdy będą wisiały
-
susząc pranie na słońcu, odwracaj je na lewą stronę – dzięki temu nie wyblaknie i nie straci swoich kolorów
-
rozwieszaj swoją odzież jak najbardziej rozprostowaną – w wielu przypadkach unikniesz konieczności prasowania
-
nie wstawiaj suszarki z rozwieszonym praniem do pokoju małego dziecka – w takich sytuacjach wzrasta ryzyko alergii
-
najlepsza temperatura na suszenie prania waha się pomiędzy 18-22 stopni C
-
zawsze rozszczelniaj lub uchylaj okna w pomieszczeniu, w którym suszy się pranie
-
jeśli posiadasz wentylator, możesz go włączyć na czas suszenia prania.
W którym pomieszczeniu należy suszyć pranie?
Oczywiście, jeśli nie posiadamy w budynku suszarni, czy choćby balkonu, a ilość prania jest naprawdę spora, to nie ma wyjścia – trzeba rozwiesić je w domu. W którym pomieszczeniu najlepiej to zrobić? Odpowiedź jest prosta: w łazience.
I to przynajmniej z kilku powodów:
-
Pranie nie będzie przeszkadzać. Jeśli rozłożysz stojak na pranie, czy suszarkę w salonie, to możesz sprawić kłopot w poruszaniu się, co jest frustrujące, a czasem niebezpieczne (np. gdy w domu są małe dzieci).
-
Łazienka jest przystosowana do dużej wilgoci. Dodatkowo warto podczas suszenia ubrań zostawić drzwi otwarte na oścież, dla lepszej cyrkulacji powietrza (dzięki temu unikniesz problemów z nadmierną wilgocią, która może prowadzić do pojawienia się grzyba na ścianach).
-
W łazience zwykle jest po prostu wyższa temperatura. Wszystko za sprawą grzejników, które w okresie grzewczym pozostają odkręcone. Dzięki temu pranie szybciej wysycha!
Mamy nadzieję, że z naszymi poradami szybko, skutecznie i przede wszystkim bezpiecznie wysuszysz swoje pranie. Oczywiście bezpiecznie dla samego prania (nie zniszczysz delikatnych tkanin), jak i dla siebie oraz swoich bliskich. Powodzenia!